Rendszeres mozgás nélkül az izmok fokozatosan gyengülnek, az ízületi porc és a szalagrendszer túlterhelődik, amelyet a meggyengült izomzat egy túlzott mértékű feszüléssel próbál ellensúlyozni. A következmény, az egyre fiatalabb életkorban jelentkező gerinc-, váll- és csípő körüli fájdalom, amely panaszok az életkor előre haladásával gyakrabban és erőteljesebben jelentkeznek. A kedvezőtlen fizikális változás a lelki életünkre is hatással van, a krónikus mozgásszervi problémák gyakran társulnak hangulatzavarral, a szorongás, illetve a depresszió tüneteivel. A stressz, a napi feszültség következtében kialakult izom és ízületi fájdalmak állandósága általános tűrőképességünket rontva kedvetlenebbé, türelmetlenebbé, figyelmetlenebbé tehet bennünket. Egy 20-25 éves egyetemisták körében végzett vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a fiatal életkor ellenére nagyon gyakori a hát- és derék-, valamint a térdízület fájdalma körükben. Ráadásul, a megváltozott fizikális állapot mellett alvás- és önértékelési zavar, különböző súlyosságú szorongás és a depressziós tünetek is jellemezték a vizsgált hallgatók egy részét. Mindez arra utal, hogy a testi és a lelki egészség szorosan összefügg egymással.
Gerinctorna, Pilates, gyógytestnevelés
Ezek után felmerül a kérdés, valójában milyen jelentősége van a mozgásnak? A vizsgálatban résztvevő hallgatók három mozgásprogramból választhattak: a gerinctorna, a Pilates torna és a gyógytestnevelés. A gerinctorna-gyógytorna segít a gerinc körüli izomzat funkciójának helyreállításában, az izomerő és a rugalmasság javításában, emellett megdolgoztatja a lapocka, valamint a csípő körüli izmokat is. A helyes testtartás automatikussá válik, csökken a kisízületek és a porckorongok nyomása, ezáltal jelentősen csökken a hát és a derék fájdalma. A gyógytestnevelés gyakorlatanyaga a gerinctornáéhoz hasonló, de leginkább iskolai keretek között alkalmazzák a különböző tartáshibák, gerincferdülések esetén. A Pilates torna gyakorlatainak alapja szintén a gerinctorna, de sajátos testhelyzetekben dolgoztatja az izmokat, és nagyobb hangsúlyt helyez a légzéssel összehangolt mozgásokra, az egyensúly fejlesztésére.
Csökkenő szorongás, egészséges ívű gerinc
Ezeket a mozgásformákat vizsgálva kerestek a szerzők bizonyítékokat a testmozgás kedvező hatásaira, mind a fizikai mind pedig a mentális állapot szempontjából. A program alapján azt találták, hogy jelentősen javult az izmok nyújthatósága és ereje, valamint - a speciális tornaprogramok - szintén kedvezően hatottak a lelki folyamatokra. A vizsgálatban résztvevőknél csökkent a szorongás mértéke, javult a hallgatók önértékelése és az alvásuk minősége. Az említett mozgásformák mindemellett hozzájárulnak a szép tartás és a normális ívű gerinc kialakításához, egy általános jó kondíció eléréséhez, aminek eredménye a könnyen mozgó, energikus test. Így az erős és rugalmas izomzatban, a megfelelően terhelt ízületi alkotóelemekben a fájdalom csökkenését vagy megszűnését eredményezik, hozzájárulnak a kiegyensúlyozott lelki egészséghez, ezzel javítva az életminőséget.
Petrika Hajnalka gyógytornász Fizioterápiás Tanszék Népegészségügyi Kar |