Leginkább a fiatalok nyúlnak kábítószerhez – mondta dr. Glaub Teodóra, a Pszichiátriai Tanszék adjunktusa. – Ha a szülők élnek a gyanúval, hogy drogozik gyermekük, pszichiáterhez kell fordulni vele. A szakember megvizsgálja, van-e valamilyen alapbetegsége, mint például depresszió, személyiségzavar, skizofrénia, gyengeeelméjűség, a sodorhatóság valamilyen formája, s elsőként azt kezeli. Illetve családterápiát tart a gyermek hozzátartozóinak részvételével, vagy drogos csoportba irányítja a fiatalt pszichoterápiára. S ezzel együtt megkezdi a drog elvonását. Ezt bizonyos drogok esetében csak orvos végezheti, mert súlyos elvonási tünetei életveszélyes állapotba sodorhatják a beteget. Ha a drogos nem ismeri be a szerhasználatot, a szülő akkor is kérhet tanácsot a Hajdú Bihar Megyei Kenézy Gyula Kórház Drogambulanciáján (Debrecen, Varga u. 1.).
Bensőséges kapcsolat
A drogozás megelőzésében segít a szülőnek a gyermekével kialakított bensőséges kapcsolata. A leggyakrabban fogyasztott drogok amfetaminszármazékokból készülnek, mint például a diszkódrogok: speed, extasy. Hatása alatt mozgáskényszerük van a használóknak, erős szívverésük, rángáskényszerük, gyors beszédük, felületes figyelmük. A szerek pszichikai függést, magatartás-változást okoznak, tartós használatuk maradandó agykárosodást.
Marihuána
A közhiedelem szerint veszélytelen marihuána tartós használata gyengíti az immunrendszert, szívpanaszokat produkál, csökkenti az ondóképződést, személyiségváltozást (érdektelenség, részvétlenség, rossz közérzet, ingerlékenység), magatartászavart okoz. A szerves oldószer (szipu, ragasztó) tömény gőzének belélegzése miatt használójának idővel eltorzul az arca. Szerencsétlen esetben pár napi szívás már elbutulást okozhat, légzés- és szívbénulás következhet be, s a hallucinációk miatt balesetet szenvedhet a drogos. Közvetlen veszélye a ragasztós zacskó fejre húzása miatti fulladás.
Kokain
A kokainistát jellemzi apró izmainak rángása, motorikus mozgása. A kezdeti eufória után hányinger, álmatlanság, izgatottság, paranoia, fogyás tapasztalható. A szer intenzív pszichikai és fizikai hozzászokást eredményez, túladagolása életveszéllyel jár. Az LSD extatikus élményeket vagy szorongást, intenzív hallucinációt, halálfélelmet okoz. Agressziót válthat ki, lassítja a gondolkodást, gyorsítja a szívműködést, szédülést, hányingert, álmatlanságot okoz, kómához vezethet. Megváltoztatja a tudatállapotot, vérnyomásemelkedést idéz elő. A szerhasználat pszichikai függőséghez vezet.
Heroin
A heroinisták elhanyagolják magukat, rekedtes a hangjuk, lelassul a beszédük, arcuk beesett, szemük karikás. A szer epilepsziás rohamot, szívmegállást, izomgörcsöt okozhat. Hosszú távú használata szellemi torzulást eredményez, bűnöző életmódhoz vezethet. A szer vénás használata miatt gyakoriak a fertőző betegségek (gennyes bőrgyulladások, AIDS, Hepatitis B vagy C).
Császi Erzsébet |