Hajdú-Bihar megyében a női betegek vannak többségben, főleg az alsó végtagjukon mutatkozik a kór, míg a férfiaknak nagyrészt a törzsükön. A betegség kifejlődhet anyajegyek talaján, harminc százalékban azonban ép bőrön, újonnan keletkezik. A melanoma szabad szemmel is felismerhető és időben kimetszve gyógyítható – folytatta a doktornő. – A melanoma különösen könnyen kialakul azoknál, akik kisgyermekkorukban hólyagos napégést szenvedtek el. Továbbá akiknek nem folyamatosan éri a bőrüket a nap, de pl. tengerparti nyaralás során leégnek, pedig egyébként nem tartózkodnak sokat a napon. Emellett azoknál, akiknek a családjukban volt már melanómás. Szintén veszélyeztetettek azok, akiknek több mint 50 anyajegyük van, illetve egyenesági rokonuknak van ennyi anyajegyük. Még fokozottabb a kockázat 100,illetve több szabálytalan anyajegy esetén, valamint világos bőrű, szőke hajú, és kék szemű személyek esetén.
Önvizsgálat, szakorvosi ellenőrzés
A felismerés legfontosabb eleme az önvizsgálat. Figyeljük rendszeresen saját magunk és családtagjaink bőrét! Nézzük meg, hogy a meglévő anyajegyek változtak-e? Más lett-e a színük, formájuk? Szabálytalanok, vagy szabályosak? Kiemelkednek-e bőrből, vérzékenyek-e? A megfigyelési szempontokat könnyű megjegyezni a SANSZ betűszóval. S, mint sötét, A, mint aszimmetrikus (nem szimmetrikus), N, mint növekvő, Sz, mint szabálytalan szélű. Aki ezeket figyeli, annak sansza van, hogy időben észreveszi az esetleges elváltozásokat. A megváltozott anyajeggyel tanácsos mihamarabb orvoshoz fordulni. A betegségre fogékonyaknak érdemes rendszeresen eljárni bőrgyógyász szakorvosi szűrővizsgálatra. Előny, ha fotódokumentáció is készül az anyajegyekről, hogy a későbbi szűrővizsgálatokon össze lehessen hasonlítani a képeken az anyajegyeket, és kiszűrni az elváltozást. Melanoma gyanú esetén az orvos az elváltozást sebészi kimetszéssel távolítja el, minden esetben szövettani vizsgálattal.
Fényvédelem A betegség megelőzése azonban egyszerűbb, mint a gyógyítása. Ismeretes, hogy délelőtt 10 és délután 3 óra között nem tanácsos a tűző napon tartózkodni. A szabadban védekezni kell a túlzott napsugárzás ellen. A szemet napszemüveggel, a fejet kalappal vagy sapkával, a bőrt hosszú, sűrű szövésű ruházattal javasolják megóvni, illetve legalább 30 faktoros napvédő krémmel. Igaz, hogy Magyarországon sokan D-vitamin-hiányosak, de a D-vitamin-termelődéshez szükséges napfényt nem tanácsos a legerősebb napsugárzásos órákban biztosítani a szervezetnek. Vannak, akik szoláriumozással akarnak D-vitaminhoz jutni. Jó tudni, hogy a szoláriumozás során nem termelődik D-vitamin a szervezetben, viszont bebizonyosodott, hogy elősegíti a bőrrák kialakulását.
Kimetszés A bőrrák sebészi kezelése a daganat kimetszését jelenti. A daganat lézeres eltávolítása nem javasolt, mert a beavatkozás során nem végezhető szövettani vizsgálat. Amelanoma további kezelése a daganat szövettani jellemzőin alapszik. Amennyiben a melanomasokszervi áttétet adott, a túlélési esélyek rossznak mondhatóak. 2011 óta azonban újabb gyógyszeres kezelési lehetőségek is elérhetőek, mint pl. olyan gyógyszer alkalmazása, amely felismeri a daganatot és a szervezet immunrendszerét a rák elpusztítására sarkallja. Amennyiben egy bizonyos génváltozást hordoz a daganat, az úgynevezett „célzott gyógyszeres kezelés” során lehet gátolni a rosszindulatú sejtek szaporodását. Jó tudni, hogy a melanoma a legagresszívabb olyan bőrdaganat, melynek korai felismerése életmentő. Az egyénnek nagy szerepe van a betegség felismerésében. Ki-ki nézze át rendszeresen maga és családja bőrét, és ha elváltozást tapasztal, forduljon orvoshoz.
Császi Erzsébet |