A gyermekkorban oly gyakori, gyomor-, bélrendszert, légutakat érintő betegségekben, számos kicsi, de igen fontos teendővel segíthetjük a gyógyulást, enyhíthetjük a tüneteket. Mit tehetünk mi, szülők a légúti fertőzésnél, míg a gyermekorvos megérkezik? A 38 fok fölötti lázat csillapítani kell. Helytelen az a felfogás, mely szerint az orvosnak a lázas gyermeket kell megmutatni. A láz fokát jegyezzük fel és tegyünk ellene. A háziorvos által korábban javasolt kúpot, szirupot, tablettát adjuk be. Rossz közérzet, fájdalom, lázgörcsre való hajlam esetén már hőemelkedésnél előlegezzük meg a lázcsillapítót. Ennek eredménytelensége esetén a törzsre (nem elegendő csupán a bokákra, csuklóra) csavart állott vizes borogatást alkalmazzunk. Ülőfürdőnél, testhőmérsékletű vízbe ültessük a gyermeket és fokozatosan hűtsük hideg víz hozzákeverésével 10-15 percig. Második fontos teendőnk, hogy ügyeljünk a folyadékpótlásra. Hűvös, nem szénsavas ital, tea, ásványvíz, limonádé jó szolgálatot tehet. Kalóriadús ital lehet a húsleves leve is köhögés, hörghurut, tüdőgyulladás esetén is hiszen a legzsíréhesebb szervünk a tüdő. Nem baj, ha néhány napig nem jó gyermekünk étvágya, de a folyadékivásra szorítsuk rá!
Mi legyen a bedugult orral, köhögéssel?
Kicsiknél porszívós, vagy csapra szerelhető orrszívóval, nagyoknál gyakori orrfújatással távolítsuk el az orrváladékot. Néhány napig szükség lehet nyálkahártya lohasztó orrcseppre is, mely felszabadítja az orrlégzést, segíti a váladék ürülését. A köhögésnek élettani szerepe van, a túltengő hörgőváladék eltávolítása. Rövid ideig tartó felszakadozó köhögésnél ezért tilos a köhögéscsillapító adása. Ekkor nem szükséges köptető sem. A korábban említett bő folyadékellátás maga is lazítja a váladékot. A köhögések oroszlánrésze a nem megfelelően kiürített orrból, arcüregből hátracsorgó váladékból ered. Visszatérő, illetve krónikus köhögéseknél a mandulák gócszerepe is tisztázandó. Elhúzódó kórképekben mindenképpen forduljunk gyermekorvoshoz.
Nyújtsunk lelki segítséget!
Fontos a pszichés támogatás. A beteg gyermeket fektessük ágyba, szobájában gyakran szellőztessünk. Meséljünk neki, játsszunk vele, dédelgessük. Az együtt nevetés, játék, fél gyógyulást hoz. Ha jobban van főzzük kedvenc ételeit és fokozatosan vezessük vissza az addigi életviteléhez, közösségéhez. Ha kórházba kell gyermekünkkel menni, fontos, hogy vele maradjunk. Az idegen környezet fokozza a kicsi félelmét, fájdalmát. Gyermekgyógyászati Intézetünkben erre megvan a lehetőség. A nap 24 órájában segíthetjük gyermekünk gyógyulását.
Dr. Papp Ágnes tanársegéd Gyermekgyógyászati Klinika
|