A test mikroorganizmusok elleni védekezése közvetlenül a bőr felületén kezdődik. Naponta több ezer dolgot érintünk meg úgy, hogy észre sem vesszük, mennyire piszkosak, kórokozóktól hemzsegőek. Pl. ajtókilincs, tömegközlekedési járművek kapaszkodói, saját használati tárgyaink, pénz stb. Ha a kórokozókkal teli kezünkkel megérintjük magunkat szánkat, orrunkat) közvetlenül juttatjuk őket szervezetünkbe. Habár a kézmosással ezek a kórokozók teljesen nem pusztíthatóak el, mégis jelentősen lehet csökkenteni számukat, így a fertőzések lehetséges átvitelének kockázatát is.
Egy perc A helyes kézmosás átlagosan 30-60 másodpercig tart. Fontos, hogy a kézmosás alkalmával ne viseljünk ujjainkon, karunkon ékszert. A folyékony szappant kezünkre juttatva legalább 15 másodpercig alaposan dörzsöljük a kezünket, majd kézmeleg vízzel jól öblítsük le, és töröljük szárazra. Fontos tudni, hogy nem csak akkor engedünk utat a kórokozóknak, ha elfelejtünk kezet mosni, hanem akkor is, ha túlzásba visszük. Ilyenkor a kéz kiszáradhat, kirepedhet és így a kórokozók jobban megtapadhatnak rajta. Emiatt fontos, hogy kezünket megfelelően ápoljuk. Mindig mossunk kezet étkezés előtt, mellékhelység használatakor, állatokkal való érintkezést követően, sérülések, sebek ellátása előtt, köhögés, tüsszentés és orrfújás követően, fertőző beteg ellátása után.
Betegség Ha fertőző beteg van a családban és otthoni pihenésre, ápolásra szorul, néhány dologgal fontos tisztába lenni. Az influenza a fertőzött személy váladékaival terjed köhögés, tüsszentés, beszéd vagy légzés során úgy, hogy a másik személy közvetlenül érintkezik ezekkel a részecskékkel, vagy olyan felülettel melyet korábban a beteg is megérinthetett. Hasmenéses fertőzés a beteggel történő érintkezés, szennyezett kéz, illetve közvetett módon, leginkább vírussal szennyezett tárgyak, ritkábban élelmiszer (zöldségfélék, saláták, gyümölcsök) és víz útján terjed. Felső légúti megbetegedéseknél a köhögési etikett betartása elengedhetetlen, köhögést, tüsszentést és orrfújást követően alaposan mossunk kezet, szellőztessünk gyakran, hogy a levegőbe kerülő mikroorganizmusok számát csökkentsük. Ha hasmenésünk van, a mellékhelység használatát követően alaposan mossunk kezet és a helyiséget fertőtlenítsük, figyelmet fordítva a kilincsekre, a kézmosásig megérintett felületekre is.
Kórházban látogatóként kell egészségügyi ellátó intézménybe érkeznünk, megérkezésünket követően azonnal mossunk kezet, igyekezzünk kevés felületet, tárgyat érinteni, különösen a betegbe helyezett eszközöket nem megfogni. Mielőtt és miután megérintjük a beteget, akkor is, ha csak egy kézfogás történik meg, mindig mossunk kezet. Ha van kihelyezve alkoholos kézbedörzsölő szer, kézfertőtlenítésre, és nincs látható szennyeződés a kezünkön, akkor azzal dörzsöljük be kezünk minden területét alaposan, különös figyelmet fordítva az ujjbegyekre és hüvelykujjakra. Ha betegként érkezünk a kórházba, akkor az ott tartózkodás idején igyekezzünk a kézmosásra még nagyobb hangsúlyt fektetni. Mossunk kezet, ha vizsgálatra megyünk, majd annak befejeztével, benn fekvőként látogatóink távozását követően, kórterembe visszaérkezve, viziteket követően.
Otthon Otthonunkban a kézmosás hatékonyságát nagymértékben befolyásolhatjuk, ha a kemény szappant folyékony szappanra cseréljük. Háztartásunkba is beszerezhetőek érintés nélküli szappanadagolók, és alkoholos kézbedörzsölő folyadékok, gélek vagy antimikrobiális szappanok. A fentebb említett négy esetben javasolhatjuk ezek használatát. Ha a kézmosás nem kivitelezhető, akkor használjunk nedves kendőket, melyek nem tartalmaznak kézfertőtlenítő szert, így a bőrünk normál flóráját megóvhatjuk. Tehát kezünk megfelelő mosása a kórokozók terjedésének megakadályozását szolgálja mind magunk, mind embertársaink védelmében. Tanítsuk meg gyermekeinket, unokáinkat a helyes kézmosásra, segítsük az idős, vagy magatehetetlen hozzátartozóinkat a kivitelezésben.
Dr. Borbély Ágnes
|