A lupus latin szó, farkast jelent, a lupus erythematosus vörös farkast jelent, a betegséget kísérő bőrpír megjelenésére utal. Hazánkban a felnőtt lakosság körében becsült adatok szerint 4000 lupusos beteg lehet. Az első tünetek leggyakrabban 20-30 éves korban kezdődnek, de beszélhetünk időskori (60 éves vagy idősebb) és gyermekkori (16 éves vagy fiatalabb) lupusról is. A lupus főleg a fogamzóképes korú nők betegsége, a felnőtt populáció körében 9-10:1 az arány a nők javára, vagyis 9-10 beteg közül 8-9 nő. Az SLE multifaktoriális (több tényezős) autoimmun kórkép, amely külső és belső környezeti tényezők hatására a genetikailag fogékony embereknél alakul ki. A kiváltó tényezők közül a legfontosabbak: a napfény, az UV-sugárzás, az infekciók (fertőzések), a hormonháztartás egyensúlyának eltolódása, s bizonyos gyógyszerek. A SLE-ből nem lehet meggyógyulni, de tünetmentessé lehet tenni. Lefolyása hullámzó, enyhébb és aktív szakok váltakoznak, és az aktív szakok időbeni fennállása és súlyossága is rendkívül változó. A tünetmentes időszak éveken át is tarthat.
Depresszió, gyengeség, láz
A tünetek változatosak, mivel bármely szervet érintheti, a szervi érintettségnek megfelelően jelentkeznek. Fáradtság, gyengeség, láz, nyirokcsomó duzzanat, fogyás, étvágytalanság, rossz közérzet, bőrtünetek (orcákon megjelenő pillangó alakú bőrpír), fényérzékenység, ízületi panaszok, belső szervi érintettség által okozott tünetek. Egyes betegeknél idegrendszeri tünetek (fejfájás, migrén, depresszió, hangulatingadozás, epilepsziás rohamok) is megjelenhetnek. Oki terápia híján tüneti kezelés történik, mivel kialakulásának mechanizmusa pontosan mai napig nem tisztázott. A kezelési lehetőségekkel jó eredmények, hosszú tünetmentes időszakok érhetőek el. Leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek a gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók, a kórkép előrehaladásának az aktív szakok intenzitásának csökkentésére az úgynevezett immunszupresszív szerek alkalmasak. A kezeléssel az immunrendszer működését befolyásoljuk, így a fertőzésekre való hajlam fokozódik, ezért fontos a fertőzések elleni védelem.
Terhesség, gyermekvállalás
Gyakran felvetődik a terhesség és gyermekvállalás kérdése. SLE-ben szenvedőknek kisebb esélyük van arra, hogy teherbe essenek, és ha sikerül, fokozott odafigyelést igényelnek, hiszen körükben nagyobb a vetélés és a koraszülés aránya. A betegség miatt szedett gyógyszerek egy része magzatkárosító hatású, ezért ha az anya a gyógyszerek szedése alatt lett várandós, akkor immunológus szakorvossal kell konzultálni. Tünetmentes beteg esetében terhesség vagy szülés hatására kiújulhat a betegség, ha megfelelő kezelésben nem részesül.
Dr. Zeher Margit tanszékvezető egyetemi tanár Klinikai Immunológia Tanszék Belgyógyászati Klinika |