A jó egyéni szájhigiéne alapja a fogmosás. Lehetőség szerint minden étkezés után, de legalább naponta kétszer, reggel és este mossunk fogat. A fogmosás ideje 4-5 percig tartson, minden felszínt meg kell tisztítani (külső, belső, rágófelszín). A fogkefénket a fognyak és az ínyszél határán tartva, körkörös mozdulatokkal az ínytől eltávolodva söpörjük ki a lepedéket. Fontos, hogy a fogakra tapadt lepedéket tökéletesen távolítsuk el, mert számtalan probléma – például ínygyulladás – adódhat abból, ha nem tökéletesen végeztük a lepedék eltávolítását. A fogmosásnak egyben ínymasszázsnak is kell lennie, ezáltal javul az íny vérkeringése. Nem kell nagyra nyitni a szánkat, mert akkor a pofaizmok ráfeszülnek a hátsó fogakra, így azok külső oldalait nem érjük el.
Fogkefe
A fogkefe lehet hagyományos és elektromos. A hagyományos fogkefénk sörtéje puha vagy közepes keménységű legyen, a túl kemény sörtéjű fogkefe nyaki kopást okoz, ezáltal a fognyaki érzékenység alakulhat ki. A fogkefénket 3 havonta le kell cserélni, vagy ha valamilyen szájfertőzése volt (gombás szájfertőzés), akkor azonnal. Egy ép sörtéjű fogkefével 30 százalékkal jobban tudjuk végezni a fog tisztítását, mint az elhasználódott sörtéjűvel. Az elektromos fogkefe jó szolgálatot tehet az alapos tisztításban, de elsősorban felnőtteknél, akik már birtokában vannak a precíziós kézmozgásoknak, és rendes fogkefével is helyesen tudnak fogat mosni. Azoknál is hasznos segédeszköz, akik koruknál fogva vagy betegségük miatt rendes fogkefével nem tudnák olyan alaposan megtisztítani a fogaikat. A fejeket 3 havonta szintén le kell cserélni. A kereskedelemben elérhetők a speciális fogkefék. Az egyik ilyen változat az egycsomós fogkefe, melynek kicsi a feje és egyetlen csomó sörtéje van. Tökéletes a fogak közötti nagyobb rések, hidak alatti lepedék eltávolítására, valamint a hátsó fogak legtávolabbi falának az elérésére is. A másik eszköz a fogköz tisztító fogkefe, ami leginkább mint egy mini üvegmosó keféhez hasonlítható: a feje egy hajlított drót, amelyből minden irányban apró sörték állnak ki. Ez a kefe a fogak közötti, íny közeli résekbe, illetve a fog és az íny találkozásánál megbúvó lepedék eltávolítására alkalmas.
Fogkrém A fogkefe társa a fogkrém, melynek legfontosabb feladata, hogy dörzsölő- és habzó anyagai révén aktívan segítse a fogkefe lepedékeltávolító hatását, ezen kívül fluoridokat képes bejuttatni a szájüregbe, melyek megállítják és visszafordítják a fogszuvasodás folyamatát, valamint ínybetegségeket megelőző hatással is rendelkeznek. A fluorid beépül a fogzománcba, ellenállóbbá teszi azt a fogszuvasodással szemben, másrészt gátolja a foglepedékben található baktériumok fejlődését. Léteznek speciális fogkrémek, melyek fogszuvasodást gátló és a lepedék eltávolító hatás mellett speciális hatásokkal is rendelkeznek, az ínygyulladás és a fogkőképződés, a fognyaki érzékenység, a rossz lehelet kialakulását valamint fehérítő hatásúak. Fontos tudni, hogy a fogkőképződést gátló fogkrémek a meglévő fogkövet nem oldják le, kizárólag fogkő-eltávolítás után hatásosak, mégpedig az újonnan képződő fogkő kialakulását gátolják meg.
Fogselyem Fontos szájhigiénés eszköz a fogselyem. Sokféle típusú létezik, köztük - viaszolt, nem viaszolt-, valamint különböző ízesítésű fogselyem. A fogselyem használata naponta ajánlott, melyet fogmosás előtt javasolt végezni, mivel a fogkefével nem tudjuk tisztítani a szomszédos fogfelszínek összefekvő oldalait. A használata nem egyszerű, de kis ügyességgel és gyakorlattal elsajátítható. A tekercses kiszerelésű fogselyemből le kell vágni egy 30 centis darabot, majd a végeit a két középső ujjra lazán tekerni,úgy, hogy körülbelül öt centiméter fogselyem maradjon szabadon. A szálat a hüvelyk- és mutatóujjaival feszesen kell tartani, míg végig csúcstatja a fogai között. A fogselymet C- alakban a fogak köré kell tekerni és gyengéden mozgatni fel-le, egészen az ínyszél alá hatolva, hogy kiszedje az észrevétlenül maradt lepedéket is.Ezt a technikát kell alkalmazni minden fogközben, vigyázva, hogy az íny ne sérüljön. Lehet kapni olyan „csúzli” szerű eszközt is, ahol a fogselyem ki van feszítve. Ennek segítségével még a hátsó fogak közé is be lehet férkőzni. A fogselyem csak a szorosan álló fogak közötti rések tisztítására alkalmas. A koronák, hidak viselőinek a speciális fogselymet, az úgynevezett „superfloss-t” ajánlott használni, amely esetében a merev szállal kezdődő fogselyem könnyen bevezethető a hidak alá, így a szivacsos részével a híd test alatt megtapadt lepedéket is el lehet távolítani. Ez a fogselyem típus szálanként van csomagolva.
Nyelv- és fogínytisztítás, szájöblítés A nyelv tisztítása is fontos része a szájüreg tisztántartásának. A nyelv felszíne barázdált, a kis barázdákban a lepedék könnyen lerakódhat. A szájüregben megtalálható baktériumok a fehérje tartalmú anyagok lebontása révén nagy mennyiségű kénhidrogént termelnek. Ezért kellemetlen szájszag esetén nagyon fontos a nyelv rendszeres tisztítása A nyelv tisztítására a hagyományos fogkefe is alkalmas, esetleg az újabb típusú fogkefék fejének hátoldalán található dörzsölő gumifelszín, ám még jobb a speciális nyelvtisztító- és kaparó eszköz. Megemlíteném még a fogínyzuhanyt, amelynek célzott vízsugara olyan helyeket is képes tisztítani, amelyeket a fogkefe nem vagy nehezen. Fontos, hogy mindig az íny felől, a fog koronai része felé irányuljon a vízsugár, ellenben másképp a fogíny alá préselhetjük a lepedéket, ami gyulladást okozhat. A különböző leheletfrissítő, gyógynövényes vagy a kezelés céljából felírt, gyulladásgátló hatású szájvizek célba juttatásával még fokozható a kedvező hatás. Kiegészíthetjük a fogmosást szájvíz, szájöblítő, használatával. Mindkettő antibakteriális hatással rendelkezik, de nem kell állandó jelleggel használni, mert elpusztítja a baktériumokat és nem válogat: a szájüreg normál baktérium flóráját is kiírtja. A szájöblögetőket csak az orvos által meghatározott ideig szabad használni a kóros szájüregi elváltozások kezelésére, ízesített formában is kapható. A szájvíz általában mindennapos használatra ajánlott.
Ellenőrzés Magunk is ellenőrizhetjük, hogy jól mostunk-e fogat. Ha tükör előtt egy fogpiszkálót óvatosan végighúzunk fogaink felszínén, az ínyünk mentén, könnyedén ellenőrizhetjük, hogy maradt-e rajta lepedék. A nyelvünkkel a fogainkon végigsimítva is érezhetjük, sima-e a felszín, jól csúszik-e. Vannak lepedékfestő tabletták, melyek szintén a segítségünkre lehetnek. Az újabb kutatások azt mutatják, hogy ha savas ételt – például gyümölcsöt – eszünk, ideiglenesen megváltozik a fogzománc szerkezete és egy időre sérülékennyé válik. Ezért azt javasolják, hogy 30 percen belül ne mossunk fogat, csak utána.
Esti szájápolás A legfontosabb az esti szájápolás az elalvás előtt. A fogak felületén megtapadt ételmaradékok éjszaka okozhatják a legnagyobb károkat, mivel a nyelv és az ajkak, amelyek napközben folyamatosan ledörzsölik és tisztítják a fogak felületét, velünk együtt alszanak. Ugyan úgy a nyálmirigyek tevékenysége is csökken, amelyek a nyál kibocsátásával hígítják a szájban nap közben esetleg felhalmozódó káros anyagokat és így akadályozzák a lepedékek kialakulását. A szájüreg nedves és meleg közege éjszaka a baktériumok számára maga a paradicsom, ahol kedvükre szaporodhatnak. A szájat és a fogakat érintő betegségek káros hatást gyakorolnak az egész szervezetre, mely által létrejöhetnek a gócbetegségek, de a megfelelő szájhigiénia megakadályozza, vagy lassítja a kóros folyamatok kialakulását. Ehhez azonban szükségünk van a helyes fogmosási technika elsajátítására és annak a mindennapi gyakorlására.
Szűrővizsgálat A jó szájhigiéne és a fogbetegségek megelőzésnek alapja, a gondos szájápolás, rendszeres fogorvosi szűrővizsgálaton való részvétel félévente (magába foglalja a fogszuvasodás, a fogágy-betegség és az egész szájüreg vizsgálatát, bele értve a rákmegelőző állapotok felismerését), valamint a fogak megtisztítása a lepedéktől, fogkőtől, melyet fogorvos, vagy szájhigiénikus végez.
Gulyáné Jósvai Ildikó fogászati szakasszisztens Fogorvostudományi Kar
|