Ismeretes, hogy az életkor növekedésével emelkedik a stroke gyakori sága. Mivel a nők átlagéletkora magasabb, ezért az élettartam alatt bekövetkezhető stroke valószínűsége nagy. A stroke típusai az agyi vérkeringészavar (érelzáródás) következményeként kialakuló lágyulás (ischaemiás stroke) és az agyvérzés. Utóbbi egyik formája amikor egy aneurysma megreped és subarchnoideális vérzés alakul ki, ez nőknél gyakoribb. Egyébként a vérzéses stroke esetében nincs különbség a két nem között. A lágyulásos stroke a 85 évnél idősebb nőknél gyakoribb. Nehezíti a helyzetet, hogy az idős nők gyakran egyedülállók, és agyi infarktus után 50 százalékuk valamilyen segítségre szorul. A javulás a betegség súlyosságától és az egyén állapotától függően 1 hetet, 3, illetve 6 hónapot vehet igénybe. A rehabilitációs kezelés funkcionális javulást eredményezhet, de a betegek több mint egyharmada teljes ellátásra szorul. Nemcsak mozgás, hanem beszédzavar is lehet maradvány-tünet. Jelenleg ischaemiás stroke kezelésére hatékony módszerek állnak az ideggyógyász rendelkezésére. A betegség kezdeti tüneteitől számítva a társbetegségektől, az elzárt érterülettől függően 3-12 óra alatt lehet elkezdeni a kezelést. Lehetőség van közvetlenül az elzárt artéria közelébe juttatni a vérrögoldó gyógyszert vagy speciális eszközzel eltávolítani a vérrög-dugót. Ez utóbbi hasznos lehet speciális esetekben, mint például a terhes nőknél – mondta dr. Fekete Klára, a Neurológiai Klinika adjunktusa.
Női rizikófaktorok A szájon át szedhető hormontartalmú fogamzásgátlók károsak lehetnek az egyéb rizikófaktorokkal is rendelkező nőknek, ezért náluk indokolt a stroke kockázati tényezők agresszív kezelése. Ajánlott a vérnyomás ellenőrzése a hormonális fogamzásgátlás elkezdése előtt. Menopauza után nem javasolt a stroke megelőzése céljából indított hormonpótló kezelés. Statisztikák szerint 100 000 terhesség alatt 34 stroke következik be, míg 100 000 nem állapotos nő közül 24–nél alakulhat ki stroke. Kialakulása legvalószínűbb a terhesség utolsó harmadában, illetve a gyermekágyas időszakban. S ismere -tes, hogy a szülést követő 1–30 év során preeklampsziás (fehérjevizelés, magas a vérnyomás, vizenyő) eklampsziás (ha epilepsziás roham is társul) kórtörténet mellett a jövőbeni magas vérnyomás és a stroke kockázata megnő. Az agyi vénás trombózis előfordulása stroke-on belül fél–egy százalék, de a betegek 70 százaléka nő. Leginkább a 30–50 éves korosztályt érinti. Kialakulásának kockázata, a vérrögképződési hajlam gyakoribb lehet a terhesség és a szoptatás alatti időszakban. Migrénes fejfájásA migrén nőknél gyakrabban jelentkezik, mint férfi aknál. A magasabb migrénfrekvencia és a stroke-rizikó között összefüggést találtak, ezért a migrén gyakoriságát csökkentő kezelések indokoltak. Mivel fokozott stroke-kockázat észlelhető az aurával járó migrénben szenvedő, dohányzó nőknél, nyomatékosan ajánlott a dohányzás abbahagyása. Mérlegelendő a szájon át szedhető fogamzásgátló gyógyszer helyett más fogamzásgátló módszer használata, különösen komplikált migrén esetében.
Pitvarremegés A pitvarremegés (pitvarfi brilláció) négy-ötszörösére növeli a stroke kockázatát. 80 éves kor felett 25 százalék a pitvarfi brilláló betegek aránya, és 75 év felett a pitvarfi brilláló betegek több mint 60 százaléka nő. Figyelem-be véve a pitvarfibrilláció növekvő előfordulását a kor előrehaladtával és a pitvarfi brilláló idős nők fokozott stroke-kockázatát, az alapellátás során aján-lott az aktív szűrés pitvarfi brilláció irányába (különösen a 75 év feletti nőknél), pulzus vizsgálattal és szükség esetén EKG-vel kiegészítve.
Egészséges életmód A stroke kockázati tényezőiként szereplő betegségek kezelése kiemel-kedő fontosságú. Így a jól beállított vérnyomás, a megfelelően karbantartott cukorbetegség, a magas vérzsír, a pitvarfi brilláció kezelése szolgálják a stroke megelőzését. Hangsúlyozandó az egészséges életmód. Ebbe beletartozik a rendszeres fi zikai aktivitás (hetente legalább 3 alkalommal 30-40 perc pul-zusszámot emelő testmozgás), mérsékelt alkoholfogyasztás, a dohányzástól való tartózkodás, valamint az úgynevezett mediterrán jellegű diéta tartása. A szív-érrendszeri kockázati tényezőknek kitett nőbetegek részére a stroke megelőzése céljából az alacsony telített zsírsavtartalmú diétát javasoljuk.
Császi Erzsébet |