- Mire jó ez a mobil EKG? – kérdeztük Dr. Rácz Ildikót, a Kardiológiai Intézet tanársegédét, e rendszer koordinátorát.
- A szív elektromos működéséről rögzíthető adatok felvételére, tárolására alkalmas ez a kis tenyérnyi méretű műszer, az adatok hosszú távú tárolása és elemzése pedig a központi rendszerben történik meg - felelte a doktornő. A kardiológiai klinika járóbeteg szakrendelésein javasoljuk a mobil, úgynevezett transztelefonikus EKG-t (TTEKG), majd a készüléket az intenzív osztályunkon működő központban adjuk át a betegnek és a készülék használatára betanítjuk. Az esetek többségében egy-két hétig van a betegnél a műszer, mellyel a nap bármely szakában készíthet EKG-t s a jeleket vezetékes vagy mobiltelefonon küldheti át klinikánkra, egy külön erre a célra telepített telefonközpontba. A jelek kirajzolódnak a fogadására működtetett monitoron, a program felrajzolja az EKG görbét, melyet értékelünk, elemzünk. Mivel telefonkapcsolatban vagyunk a pácienssel, így rögtön tájékoztatjuk, hogy van-e kóros eltérés a leletében, s szükség esetén a további teendőt is megbeszélhetjük vele (pl. hívja ki az ügyeletet).
- Milyen betegségek esetén hasznos a műszer?
- A kardiológiai szakorvosok azoknak javasolják e készülék használatát, akiknél a panaszok alapján valamilyen kardiológiai betegség gyanítható. Mellkasi panaszok előfordulása esetén azt nézzük meg, utalhatnak-e a tünetek koszorúér betegségre. Időnként fellépő szapora vagy éppen lassú szívműködés vagy rendetlen szívverés érzés esetén különböző ritmuszavarokra derülhet fény segítségével. Javasolható szívinfarktuson átesett, koszorúér tágításban részesült, vagy szívműtéten átesett betegeknél otthoni rehabilitációs tréning közben fellépő problémák követésére. Ritmuszavarok gyógyszeres vagy műszeres kezelését követően a szív elektromos tevékenységének ellenőrzésére is javasolható a TTEKG, mint pl. szívsimulátorral (pacemaker) élő betegeknél, különböző ritmuszavart megszűntető terápiás eljárásokat követően.
- Mi történik, miután 1-2 hétig használta a beteg az EKG-t?
- Visszahozza a műszert és megkapja a telefonon beérkezett EKG leleteket, melyekkel visszairányítjuk a szakrendelésre, ahol kezelőorvosa a felvételeken látottak alapján dönt a további teendőkről, kezelésről.
- Szívesen használják a műszert a betegek?
- Igen, mert biztonságot ad nekik. Panasz esetén bármikor elkészíthetik, majd beküldhetik az adatokat, s szükség esetén orvossal is tudnak beszélni.
- Egyedülálló az országban a transztelefonikus EKG rendszer?
- Budapesten található a központ, melynek első alközpontját 2006-ban telepítették klinikánkra. Nemrégiben Pécsett is elindult egy alközpont működése. Klinikánkon több mint 70 készüléket működtetünk a járóbeteg szakellátás keretein belül. Egyedüliként az országban a sürgősségi betegellátásban is használjuk a rendszert. Kezdetben 9, március elejétől 31 készülék áll a mentőszolgálat rendelkezésére Hajdú-Bihar- , Szabolcs-Szatmár-Bereg- és Jász-Nagykun-Szolnok megyében, mely egységektől érkező EKG jelek fogadására és konzultációra külön csak erre a célra működetett CB rádió adó-vevő rendszer szolgál. Közvetlen kapcsolat révén a látott EKG kép alapján konzultációs lehetőség is van a mentősök és a klinika orvosai között. Például infarktus esetén konzultálni tudunk a beteg további sorsáról, egyéb gyógyszeres kezeléséről, betegátvételről, így közvetlenül klinikánkra szállíthatják a beteget. Más esetben a területileg illetékes sürgősségi betegosztály felé irányítjuk a mentőt – ezáltal a betegutak lerövidíthetők, optimalizáhatók. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a transztelefonikus EKG rendszer mind az akut, mind a járóbeteg szakellátásban mindenki számára segítséget nyújt. 
|